Běžci na Mistrovství České republiky

Hlavní atletická sezóna je tradičně přes jarní a letní měsíce. Možnost poměřit se mistrovsky poskytují přes zimu i halová Mistrovství a běžci navíc mají možnost vyniknout v krosových tratích.
Účast v hale je limitována počtem a výkonností závodníků. Čili je třeba se nejprve kvalifikovat a poté připravit. Vůli toto podstoupit měl z Atletiky Polička pouze jeden závodník. Starší žák Marek Bukáček. Nejprve využil k přípravě Brněnského zimního běžeckého poháru. Ten čítal deset těžkých krosových závodů za každého počasí. /Marek v něm vybojoval nakonec pátou příčku./ Toto pořadí účast v hale nepodmiňovalo. Jedna z možností byl start na Krajských přeborech v Praze. Ty Marka nezastihly ve zdravotní kondici. Bylo tedy třeba opět se o opravu postarat ve veřejných závodech. To se povedlo a desátá příčka v žebříčku st. žáků na 3000m znamenal start první březnovou neděli v Ostravské hale na MČR. Příprava v zimě a mrazech a starty v teplé hale nejsou nejvhodnější kombinací. Přesto se s tím Marek vyrovnal a časem 10:33,00 min. získal místo osmé.

Odpočinek po hale se nekonal, poslední březnovou sobotu již čekala krosová trať v Mladoboleslavském parku Štěpánka. Zde již nebyla třeba kvalifikace, proto počty závodníků tím hodně nabobtnaly. Starších žáků nakonec startovalo 92, dorostenců přes sedmdesát. Z Atpol byli přihlášeni tři závodníci. Mladší žák Jan Krištof nakonec nemohl startovat, přestože týden před MR potvrdil dobrou výkonnost na Střítežské míli. Zdravotní stav toto tentokrát nedovolil. Marka čekala kompletní sestava nejlepších běžeckých nadějí. A že se k ní pomalu blíží dokázal tím, že jich nechal přes sedmdesát za sebou. Doběhl tedy na přesně 20. místě.

Do dorostenecké kategorie letos postoupil další účastník Jan Kapoun. Ten absolvoval o kilometr delší trať, čili čtyři kilometrové okruhy. Krosové běhy nejsou jeho dominantou, ale 56. místo rovněž v kompletní dorostenecké konkurenci je podstatně lepší umístění než na žákovském mistrovství.

O týden později si pak oba běžci vylepšili bilanci v závodu běžeckého Poháru Iscarexu v náročné trati Jaroměřského krosu. Marek byl stříbrný a Honza bronzový.                         Miloslav Červ

Výsledky halového MČR naleznete zde, výsledky MČR v přespolním běhu zde. Odkaz na výsledky Iscarex cupu pak vidíte v pravé části stránek.