Pohár Iscarexu 2020 se rozběhl

Další ročník jednoho z nejpopulárnějších běžeckých pohárů v republice otevřel první den meteorologického jara v Pardubicích. Tentokrát se Velká pardubická vrátila opět k Sokolovně a       k břehům Chrudimky. Je to první závod počítaný pro dospělé, z celkového počtu 54, a k tomu ještě dva minipoháry – na Pekelné sjezdovce v České Třebové a na stadionu Romana Šebrleho v Lanškrouně. Pro dospělé se počítá opět patnáct nejlépe bodovaných umístění. Poslední možnost je pak až 5.prosince v Damníkově.
Mládež do sedmnácti let odstartuje pohárový koloběh 28. března v sousedních Svitavách. Poslední možnost získat dvanáct bodovaných závodů mají ti mladší dříve než dospělí a to 11.října na biatlonových tratích v Letohradě. Rovněž i pro ně jsou připraveny Poháry na Pekláku a Lanškrounské míli.

I letos závody Poháru mají pestrý charakter – kros, silnice, vrchy a i dráha. Nejdelší jsou pak dva krásné půlmaratóny v Zábřehu a Kunvaldu. Největší vklad však považuji, že pořadatelé nedělají tyto závody z komerčních důvodů.

Další sympatie získávají pořadatelé z blízkého okolí. Tak se objevují po Lubné a Liboháji nové závody v Širokém Dole a pilní organizátoři s F-Bike klubu kromě již tradičního krosu v Liboháji přidávají v rámci „Sádecké pily“ druhý den i běžecké poměření sil.

Závěrečné vyhlášení celého poháru je naplánováno na druhou prosincovou sobotu – 12. prosince
v Němčicích u Litomyšle.

V roce 2019 se prosadili i běžci oblékající Poličský dres. Bohužel více úspěšní byli ti dříve narození. Nejúspěšnější byla opora družstva žen, Iva Klímová, která zvítězila mezi nejmladšími ženami a v celkovém hodnocení obsadila pátou příčku. Stříbrný pohárek si odvezl starší žák Marek Bukáček a komplet doplnil třetím místem Karel Radiměřský. Ten i v celkovém hodnocení se prosadil šestým místem. V desítce nejlepších byl čtvrtý dorostenec Jan Kapoun, který však Poličský dres neoblékal. Pátý mezi nejmladšími muži skončil Honza Chaloupka ze Širokého Dolu,
o příčku níž pak Petr Simon v mužích B, sedmička patří Mirkovi Štyndlovi v šedesátnících a devátí byli Lenka Schauerová, nejmladší žena, a junior Jakub Simon. Rodina Simonova nestartovala v dresu Atpol, ale Poličku reprezentovala. Za zmínku stojí jistě i umístění Jardy Tlapáka, opory družstva mužů v KPD, který Pohár mezi nejmladšími muži vyhrál a v celkovém hodnocení byl druhý.

Celkem se v závěrečných tabulkách Poháru objevilo 44 jmen běžců a běžkyň, v různých věkových
kategoriích, souvisejících s Atpol. Leč většina z nich bodovala pouze na domácím Běhu kolem hradeb. I jeho 55. ročník je zařazen do letošního pohárového klání. /Závod tradičně začne v pátek 1. května 2020 se startem v 10:00 těmi čtyřletými. Podrobnější propozice opět budou na stránkách Iscarexu měsíc před.