Soutěže družstev po jarní části

V neděli 23. června ukončila družstva Atpol jarní boje trvající necelé dva měsíce. Předehrou tomu byl první květnový víkend. To se do líté bitvy v KP zapojili hostující dorostenec Honza Kapoun v dresu Usorl a bez dresů Litom starší žáci Marek Bukáček a Tom Bednář.
Mladší žactvo
V polovině Máje, v neobvyklých atletických podmínkách / +5st. a nepřetržitý déšť/, se do soupeřů pustili atleti s přívlastkem mladší žactvo. Obě družstva byla posílena /ne čajem/, ale závodníky ze spřátelené Chocně. Ani ti se klimatických podmínek nezalekli a společně odstartovali jízdu za postupem do finále. Všichni překvapili zodpovědným přístupem k závodům. Byli pak odměněni v dešti a chladu několika osobáčky a dívky i dvěma oddílovými rekordy. Zvlášť výkon ve štafetě 4x300 byl lahodný pro oko. Výsledkem nakonec bylo druhé místo pro dívky a třetí pro chlapce. Za zmínku stojí, že obě družstva byla též doplněna těmi nejmladšími. Jinak by kluci ani družstvo nesestavili.

Napodruhé již bylo počasí vhodné pro atletiku. Všechna družstva soupeřů byla podstatně silnější. Přesto kluci udělali o dvacet bodů více a dívky prakticky stejně jako poprvé. Pro oboje čekala tedy třetí místa a naděje na finále stoupla.

Třetí kolo bývá kolem pravdy. Psychická únava ze spousty soutěží, školní výlety, další zájezdy a akce znamená hodně prořídlé pole jak soupeřů, tak i našich. Opět kluky zachránili Choceňští. Druhý den totiž měli navíc soutěž ještě ti nejmenší. Dívkám však ty dvacetibodové nechyběly, ale i tak každý, kdo udělal bod byl ten nejdůležitější. Děvčata totiž o ten bodík byla druhá a finále mají prakticky jisté. Pokud nastoupí do podzimního závodu. Kluci sice se dvěma našimi a třemi Choceňskými nebyli tradičně třetí, ale přesto porazili svitavské. Takže též jim stačí na podzim více méně udělat jeden hlavní bod. Aktuální pořadí informuje tedy o druhém místě dívek a třetím chlapců v KPD mladšího žactva Pardubického kraje – skupina B.

V soutěží družstev, už jak jsem zmínil, je vždy třeba každý, kdo boduje. Mezi kluky pouze čtyři
soutěžili ve všech závodech./ Jako vloni spolehlivý V. Šafář, dále T. Mach, Št. Klas, Ši. Klas/. U dívek je bilance až překvapivě víc než  dvojnásobná!!! /M. Otcovská, B. Čejková, E. Trnková, N. Kadidlová, S. Melezínková, A. Bednářová, T. Prudičová, K. Schuchová, L. Morávková/. Navíc těch prvních šest jsou ty „dvacetibodové“.

Nejmladší žactvo
Po mladších zasáhli do bojů ti ještě mladší, tedy nejmladší. Ročníky 2008 a méně. I první kolo
poznamenalo aprílové počasí. Tentokrát byl řídící soutěže rozumnější a závod byl zrušen. Ovšem pak to pro malé znamenalo, že během 14 dní si odzávodili to své, a ještě k tomu někteří
reprezentovali ve škole v téměř totožné soutěži. Švejdík s Luckou Jílkovou ještě navíc měli dva závody i za ty starší. Kluků je registrováno pět. Bodují čtyři. A r. 08 je pouze Vojta Král. Stříbro z r. 2018 nikdo jistě nečeká, a to sedmé místo ve skupině odpovídá síle Vojty /vždy v desítce -9. - 6.- 8. a vítězství v míčku/, Jáchyma /kolem 30./, Jakuba /kolem 30./ Tomáše /kolem 35./ a Adama /r. 11./ v konkurenci 50 - 60 kluků.

Registraci má dívek šest. Přesto se termín druhého kola a tím prvého závodu „hodil“ jen dvěma. Adéla a Lucka. Patřily k těm lepším rovněž ve více než padesátihlavém startovním poli. Adéla se blýskla dokonce první desítkou /osmá/ a o dva roky mladší Lucka byla dvaadvacátá. Se šestistovkou za 2:11!!! Ve dvou se hlavní bod nemůže získat. Takže stačilo kolo druhé a rázem se dívky odpoutaly od posledního místa. V kole pravdy opět dvě závodnice vrátily družstvo Atpol do předem připravených pozic. Ani spolehlivá Adéla se supertalentovanou Klárkou, s umístěním mezi nejlepšími patnácti, nemohou porazit kompletní týmy. I dívek vždy startovalo zhruba šedesát. Zde, u obou družstev, je jisté že neúčast ve finále jest rovněž jistá.

Dospělí
Posledními, kdo zasáhl do bojů v KPD byli ti nejstarší – ženy i muži. Obě družstva jsou sestavena závodníky od kat. starší žactvo, přes dorost až do veteránů.

Děvčata načala již třetí rok existence družstva žen. Letos v KP již byla družstva čtyři, takže medailové umístění není zadarmo. Přibylo tradičně ligové Ústí n. O. Počet našich žen v závodech nepřesáhl desítku. Vždy startovaly opory – třicetibodová Kristýna a vedoucí družstva Léňa, vždy pětadvacetibodová. Po úspěšné maturitě se přidala i Žaneta. s přívlastkem dvacetibodová. Pokaždé závodila mladá žákyňka Vanessa, možná ji potěší přívlastek desetibodová. Víc ji určitě „potěšil“ závod na 400 př. Bodové příděly kolem dvaceti bodů dokáží i Maruška a Natálie. Bohužel v žádném kole se nepodařilo, aby se sešla ideální sestava. Ale přesto družstvo za sebou nechalo loňské vítězky z Chocně. Umístění opět na bronzovém stupínku je téměř jisté. Bodové zisky postupně stoupaly- 117 – 155 -163. Ve třetím kole dokonce na druhé místo chyběl jediný bodík!  Do budoucna, si myslím, má tým potenciál, hlavní devizou jsou kamarádské vztahy.

„Muži“ letos již načali třetí desítku existence. Šestadvacetkrát v KP a pětkrát si odskočili do ligy.
Od konce devadesátých let jim vždy v KP patřilo nejhůř třetí místo. Pouze rok 2002 byl nedůstojný.
A rok 2003 bez startu v KP. Poslední ligový start byl v roce 2015. Tehdy bylo družstvo napůl přezrálé a napůl nevyzrálé. I když ti přezrálí stále jsou oporami!

Letos ani mužům se nepodařilo startovat v ideální sestavě. Účast – 12-19-14. Ale devět z nich bylo vždy. Z toho i tři žáčci. Ti, bohužel mohou závodit jen ve dvou disciplínách. V soutěži mužů není jednoduché získat 30 bodů, ale silně tuto hranici atakuje velký Ed – 28-27-27 b. Navíc se i pochlubil čtyřicítkou v disku! V průměru dvacítku přináší Jirka, jednou i Tom Fliedr a Cvrk a blízko jsou tradičně Staník, Honzíček a nováček Jarda Tlapák. Ale opět díky patří všem !!! účastníkům. To potvrdilo i třetí kolo, kde na vítězství chybělo pouhých sedm bodů. Shrnuto podtrženo – po třech kolech tým o jeden hlavní bod vede před loňským vítězem celého KP – Chrudimí a o tři před posledním vítězem kola V. Mýtem. Potenciál družstva je vyhrát KP. Ale to se uvidí první zářijový den v sousedních Svitavách. Pokud nezvítězíme, ať alespoň opět zvítězí zájem o bavení se atletikou, předvedený v nezapomenutelné červnové neděli v Chrudimi.

Sepsal v červenci Léta Páně 2019 vedoucí družstva přípravek, mladších žáků a mužů Miloslav Červ